Pegan

על המושג Pegan חשבתי כבר מזמן אך זו לא אני שהעניקה לו שם מוצלח כל כך. היה זה הרופא האהוב עלי ד"ר מארק היימן שהמציא את השם ואני החלטתי לאמצו בחום.

בשלב זה אתם וודאי תוהים על מה לעזאזל מדובר? אז בואו נתחיל מההתחלה. בגיל 12 החלטתי להיות צמחונית. זה קרה כשראיתי איך מכינים קציצות לצהרים שגרמו לי לא לגעת בבשר, עוף, דג או בביצה למשך שנים רבות. כשאבחנו לי רגישות ללקטוז אחרי שנים של חשד, הסרתי גם אותם מהתפריט. בגיל 30 עברתי לארה"ב ושם התנסיתי בטבעונות: ניסיתי טבעונות קלאסית, טבעונות Raw, הנבטה, השרייה ובישול קטניות וגם הסרה של גלוטן בעקבות תת פעילות של בלוטת התריס. אבל  22 (!) שנה של צמחונות וטבעונות, הסרה והחזרה של גלוטן וניסיונות בלתי פוסקים למצוא את שיטת התזונה המתאימה לגוף שלי לא הביאו אותי למקום טוב. היה לי קר כל הזמן, גם בקיץ, הדופק שלי צנח פלאים, לחץ הדם הנמוך ממילא המשיך לרדת בהדרגה, והייתי חיוורת, צנומה וחלשה מאד.

אני לא יכולה להצביע בדיוק על רגע של הארה, אבל באחד מימי כסטודנטית לתזונה, נפל לי האסימון :הגעתי למבוי סתום, עשיתי את כל הדברים הנכונים, הבריאים והמומלצים,  אבל ממש לא ראיתי תוצאות. הבנתי פתאום שנסחפתי אחרי נטיית הלב שלי תוך כדי התעלמות מוחלטת מהאיתותים של הגוף. או אז החלטתי לערוך "ניסוי חלבונים" בו הוספתי בהדרגה ביצים, דגי ים, הודו או מעט בשר אדום מידי פעם, וזה היה קשה עד קשה מאד, נדהמתי לגלות שהייתי שבעה, חזקה וחיוורת הרבה פחות. עוד שנתיים חלפו להן.

P

במשך כל הזמן הזה עדיין נאחזתי במחשבה שאני צריכה להגדיר את הדרך התזונתית שלי תחת כותרת כלשהי. הלוא כולם כל הזמן שואלים אותי: ומה את אוכלת בתור יועצת תזונה? את טבעונית? צמחונית? קרניבורית? פליאו? raw? מהי ה"שיטה" שלך?

בפועל, הגדרה כזו לא היתה פשוטה. מהבית הורגלתי שאת ארוחת הערב יש לאכול בשעות מוקדמות תוך הקפדה על תזונה קלה שמשלבת ירקות, שומן איכותי או דגנים, לשיפור איכות השינה והיכולת של הגוף לנוח מפעילות במהלך הלילה. לכן היה לי טבעי שארוחות הצהרים יכילו את החלק הקרניבורי / הפליאוליסטי של התזונה שלי (בשעות האלו "אש העיכול" – היכולת של הגוף לעכל חלבונים נמצאת בשיאה) ובבוקר אכלתי לעיתים קרובות ביצה. מסקנות ביניים: אני צמחונית אוכלת ביצים (ovotarian), טבעונית של ערב, ופליאוליסטית חלקית. בניסיונות ההגדרה העצמית האלו, התחלתי לתהות איך לעזאזל אפשר להיות בבת אחת קריניבור / פליאוליסטי, ממעיט בגלוטן, טבעוני צמחוני וחסיד של תזונה עתירת שומן איכותי מן הצומח?

כאן אנחנו חוזרים למונח Pegan – שילוב של paleo+vegan שהם כאמור שתי השקפות עולם לכאורה מנוגדות. אם תשאלו אותי, הגדרות תזונתיות קשוחות בהם אנו דבקים בלי היסוס, הן מיושנות והגיע הזמן שנתקדם למקום חדש וגמיש בו כל אחד מיישם את השיטה, התאוריה והדיאטה שעובדת עבורו ומקדמת אותו למטרות שלו. בין אם מדובר באיזון משקל, מיגרנות, כאבי בטן, או הפחתת תשוקות למתוקים. גם אתם יכולים להיות צמחונים בבוקר, פליאו בצהרים וטבעונים בערב ולהוסיף או להחסיר כל דבר שנכון לגוף שלכם, בלי להרגיש כל סתירה בין התיאוריות השונות. זאת משום התזונה שלנו היא אמצעי להשיג את המטרות שלנו ולא רק מטרה בפני עצמה.

לכן, אני ממליצה לכם לתת לעצמכם את המתנה הטובה ביותר שתוכלו לתת – הקשבה לגוף. כשתדעו לעשות זאת, לעולם לא תצטרכו יותר לאמץ תאוריות תזונה חדשות, דיאטות אפנתיות או לעקוב אחרי שיטה שתבטיח לכם הגשמת חלומות. האמת היא שכל התשובות נמצאות כבר עכשיו בידיכם וכל מה שנותר לכם לעשות הוא ללמוד איך לגלות אותן.

רוצים עזרה בגילוי הזה? ענו על השאלון באתר ובואו לפגישת תשאול ואבחון ללא כל התחייבות, איתי!

שלכם באהבה גדולה,
גלי

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *