תנועת האביב

אביב – זמן של התחדשות, צמיחה ופריחה. בסופו של חורף אפרורי גשום וקר (או משהו כזה…) צצה לה שמש אביבית, מלטפת ונעימה. עלי בר, חוביזות וחמציצים צומחים בכל פינה, פריחות פורחות מכל עבר ובשבוע שעבר ראיתי עגור, שקנאי, סרטנים ונוטריה בסופ"ש אחד! אביב עבורי הוא סוג של קסם. מה שנראה אולי לאחרים טריוויאלי וצפוי נדמה לי תמיד כמו פלא הבריאה. וכמו בכל שנה עם בוא האביב אני חשה צורך עז לצאת החוצה על מנת לחוש את ההתחדשות והשינוי שבאוויר.

מי שהיה בהרצאות שלי יודע שאני שמה דגש רב על העדר ההתאמה בין החיים המודרניים למבנה הפזיולוגי שלנו. גם אם הטכנולוגיה מתקדמת בצעדי ענק, הגוף והמנגנונים הפיזים שלנו פשוט לא מדביקים את הפער: גופינו ומוחינו לא נועדו לבלות את רוב היום בישיבה, לקום למשמע צלצול סמאטרפון צורם או לבהות במשך שעות במסכים ומכשירים שונים.

רובינו לא רק מבלים את רוב היום בישיבה או במצב סטטי אלא גם מניחים למחשבותינו לשכנע אותנו שאנו סחוטים, עייפים, חסרי כוח זמן וכסף לזוז ואיך בעצם אנחנו לא טיפוסים שאוהבים לעשות פעילות גופנית. מוחנו היצירתי ממציא אלפי (!) סיבות והסברים מדוע היום הוא לא זמן טוב להפעיל את הגוף ולמה עדיף לנו לשוב הביתה ולבלות גם שם חלק מהזמן בישיבה או שכיבה. פעמים רבות מידי אנחנו מניחים למוח לדכא את היצר הבסיסי של הגוף ולקבע אותנו במצב הסטטי הקיים.
running_01

אז לא, אני לא מציעה לחזור לגור במערה, להדליק אש מחיכוך של שתי אבנים או לאכול בשר ציד וגרגירי בר שליקטנו ביער. אבל אני כן מציעה לכם, עכשיו, עם בוא האביב כשיפה וחמים בחוץ, להתחיל להפעיל את הגוף בניסיון לעצור את הניוון שאנו כופים עליו.

האמת היא שגופינו מתפקד קצת כמו אותה מכונית שהחנינו בפינת הרחוב לפרק זמן ממושך. עובר שבוע עובר חודש עוברת שנה, ואז יום אחד אנו זקוקים לה בדחיפות. אנו ממהרים להגיע אליה, פותחים את הדלת, נכנסים, מסובבים את המפתח ו….לא קורה כלום! המכונית שלנו לא מניעה! כמוה גם אנחנו זקוקים לתנועה מתמדת לצורך תפקוד תקין. גופינו חושק וזקוק לתנועה עקבית ורציפה כזו שמתרחשת באופן יומיומי ובלי הרבה מחשבה. אז אם גם אתם ממש כמוני ומרגישים עם בוא האביב צורך עז לצאת החוצה אני מציעה לכם לנצל את הצורך הזה כדי לזוז ולאמץ את הצעדים הבאים:

  • נסו לחשוב מה אהבתם לעשות בתור ילדים: לרקוד? לרכב על אופניים? לטייל בטבע? נסו להחזיר בחזרה את הפעילויות האלו לחייכם הבוגרים!
  • פעילות גופנית דומה לשינוי תזונתי: נסו לגלות איך פעילות מסוגים שונים מזינה ומשפיעה על גופכם והרכיבו לעצמכם "תפריט פעילויות" מגוון לשמירה על איזון.
  • מרגישים תשושים או חסרי פוקוס? נסו פעילות גופנית מאומצת כמו קיקבוקסינג או ריצה לתחושה של יציבות וכוח.
  • מרגישים מתוחים או לחוצים? נסו פעילות גופנית מעודנת כמו שחיה או יוגה להגברת תחושת הקלילות והגמישות בחייכם.
  • אם אתם טיפוסים שקטים שאוהבים להתבודד, צאו לריצה, הליכה או רכשו סט משקולות. תוכלו גם לשלב אימונים אישיים עם מאמן פרטי בפארק או בים.
  • אם אתם אוהבים את חברתם של אנשים אחרים או מתקשים להתמיד לבדכם נסו להצטרף לחוג או קבוצה (רכיבה, כדורסל, שחיה, ריקוד) ושלבו פעילות גופנית וחברתית גם יחד!
  • גלו מהו הזמן האידאלי עבורכם לאימון וכוונו את הפעילות לזמן זה. לדוגמה: לפני העבודה או לפנות ערב. בדקו איך השעה משפיעה על דפוס השינה שלכם וערכו התאמות כנדרש.
  • הסוד בהתמדה הוא שילוב הפעילות בשגרת החיים. קחו אתכם בגדי הספורט, בקשו לוקר או שימרו את הציוד באוטו. אם תפסיקו לחשוב כל כך הרבה לפני אם היום כן או לא תלכו יגמרו
    לכם התירוצים ותתחילו פשוט לעשות!

בריאות ושמחה וחג אביב שמח!
בהרבה אהבה,
גלי

רוצים לגלות איזה תפריט תזונה ופעילות מתאים עבורכם? מלאו את השאלון באתר שלי וצרו איתי קשר לפגישה ראשונית ללא התחייבות!

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *