לרוץ 40 ק"מ

אחד הדברים המדהימים שקרו בשנה שנתיים האחרונות, הוא בחירתם של רבים בתזונה טבעונית, כזו שלא כוללת מוצרים מן החי. מסתבר ש"ההרצאה הכי טובה ששמעתם בחיים".. (מלבד "רעבים ליצירתיות"- ההרצאה שלי, שהיא באמת ההרצאה הכי טובה ששמעתם בחיים!) פקחה עיניים לרבים, והיום כמעט בכל מקום ניתן למצוא מנות טבעוניות, לקנות מוצרים טבעוניים או ל"טבען" (להפוך לטבעוני) מאכלים ומנות אהובות. מדהים! בכל 22 השנים בהם הייתי צמחונית וטבעונית, אינני זוכרת כזו קבלה, שפע ומגוון. זכורות לי בעיקר הרמות גבה והבעות חמלה למשמע המלה טבעונות. אה, וגם שאלות כגון: אז מה כבר נשאר לך לאכול? ועוד כהנה וכהנה מבטי רחמים מסוגים שונים. מסקנת ביניים: הרבה יותר קל וכיף להיות טבעוני בימינו!

אבל…יחד עם השינוי המדהים שאנחנו רואים, ישנם עדיין מספר דברים שנותרו תמוהים בעיני. ראשית, התבטאויות שנאה ורשע חסרות גבול, כנגד לא-טבעונים, של קומץ מסוים של טבעונים (משום מה בעיקר אצל טבעונים טריים) ברשתות חברתיות, במדיה, ובשיחות אישיות. קשה לי להבין מדוע הטפה, האשמה, שנאה ונאצה נתפסות כדרכים הטובות ביותר לצרף "חברים" חדשים לדרך, ואיך גישה זו עולה בקנה אחד עם תמצית הטבעונות. בעיני תגובות כאלו יוצרות רק ריחוק, רתיעה ועוד שנאה. לא הצלחתי להבין מדוע אותו קומץ טבעונים אוהבי חיות, אינם כוללים בגישתם גם כיבוד ואהבת הבריות (שהרי הם גם סוג של חיות..).

Running_wideaskgeorgie ©

שנית היא החלוקה שחלק לא קטן מהטבעונים עורכים בין טבעונות לבריאות. בריאות לטעמי היא מושג רחב יריעה. נכון שאולי לרובנו היא מתקשרת באופן אינסטינקטיבי עם הממד הפיזי, אך אם נתחיל לחשוב במובן רחב יותר, נוכל לראות שבריאות כוללת לא רק את הממד הגופני, הנפשי, המנטלי והרגשי שלנו, אלא גם ממד סביבתי. אכילה של מזון מן הצומח, ובעיקר מזון עונתי, מקומי ואורגני היא וודאי יותר אחראית, אקולוגית ומתחשבת בטבע, בסביבה ובבעלי החיים שבה.

בחירה במזון מן הצומח כמקור עיקרי לתזונתינו (בתזונה טבעונית אדוקה/ חלקית) היא לדעתי "שלוחה" של בריאות ובחירה באחריות אישית וסביבתית. האמת היא שאני לא ממש מבינה את הצורך בהפרדה המלאכותית בין בריאות לטבעונות. כיצד צריכת מזון תעשייתי, מעובד ומסחרי, אפילו אם טבעוני, עולה בקנה אחד עם ראיה אקולוגית? האם היא מטיבה עם בעלי החיים, הכוללים גם אותנו, המין האנושי? ואם כל זה לא מספיק, מה לגבי אחריות כלכלית? מדוע שניתן את כספינו היקר לחברות ענק המייצרות תחליפי שניצל ומזהמות את הסביבה בעודן שופכות פסולת לים? מדוע שלא נדאג לטבע ולסביבה וגם נהנה מהם? וכיצד נוכל לעשות זאת, אם בריאותינו אינה טובה דיה ואין לנו אנרגיה או חיוניות?

מזונות מזינים באמת, אינם זקוקים ליחסי ציבור או תווית "טבעונית". הם קיימים בסביבתנו כבר אלפי שנים ותורמים לבריאותינו וסביבתנו גם יחד. מלפפון, תפוח, אורז או אגוזי מלך אינם זקוקים לרשימת מרכיבים ותווית מיוחדת (ועל כן נקראים "מזון שלם"). אז אולי בפעם הבאה שאתם הולכים לקניות, במקום לקחת מהמדף עוד חבילת וופלים (טבעוניים, אבל מלאים בשמנים וחומרים מזיקים…), תעצרו רגע. כבר רצתם 40 ק"מ. למה לא להמשיך ממש ממש עוד קצת ולסיים את המרתון? הבריאות שלכם מחכה שם!

לא אשאיר אתכם בלי מתכון טבעוני יפיפייה וטעים בטרוף דלעת ערמונים מלאה בכל טוב.

בריאות ושמחה,
גלי

רוצים לדעת איך להיות טבעונים ובריאים? צרו קשר למפגש יעוץ ראשוני ללא עלות!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *