הרגלים רעים

לאחרונה מצאתי את עצמי חוזרת להרגלי האכילה הישנים שלי, שהיו (בלשון המעטה) גרועים. כל כך התעצבתי למצוא את עצמי שוב אוכלת מהסיר, מעל הכיור, מהמיכל במקרר, בלי צלחת או בעמידה. זאת כמובן בזמן שכל תא בגופי יודע עד כמה ההרגלים האלו מזיקים.

אתם יכולים לדמיין את גודל האכזבה שלי כשנפלתי לאותן מלכודות בדיוק שאני מנסה לשנות בעבודה עם לקוחות. ברור שידעתי שאלו הרגלים גרועים, ברור שהבנתי שהם גוררים תחושות של אי סדר, יציאה מאיזון, ויובילו אותי למעגל ישן מוכר (ולא אהוב) של הלקאה עצמית ותחושות של אשמה ובושה. "אז למה (לעזאזל) את עושה את זה?" שאלתי את עצמי. אם אני יודעת הכל כל כך טוב, למה קשה לך כל כך ליישם?

המחשבות האלו לא נתנו לי מנוח מעל שבועיים שלמים. הייתי נחושה בדעתי למצוא את הסיבה למעידות ולקושי שהיה לי לחזור למסלול. הזמן עבר ואיתו התגברה תחושה של תסכול. בלבול ,חוסר איזון וסדר הציפו אותי. הרגשתי מובסת.

7d4a9d68-ffd8-4370-9080-3d93f5f89b17
© positivelypositive

נזכרתי שבעבר ניהלתי במשך שנים יומן אכילה. יומן כזה שימש עבורי כלי חשוב ומועיל באימוץ הרגלי אכילה בריאים חדשים. יומן הוא גם דרך מצוינת לשקף את המציאות, הלך הרוח והמעשים שלנו. לשמחתי הרבה לקח לי בדיוק יומיים לגלות בעת עיון ביומן שהקשיים העיקריים שלי מופיעים בשעות הבוקר המוקדמות, זמן שקט ואינטימי בדרך כלל: במקום לאכול ארוחה מסודרת, מצאתי את עצמי מתלבטת קשות מה לאכול, טועמת מפה ומשם, מכינה, מחממת, מתחרטת ובעיקר לא מצליחה להתחייב לארוחה מסודרת.

לדעתי לכל מנגנון שפועל אצלנו ישנה סיבה מצויינת אותה עלינו לגלות. החלטתי להציב לעצמי שאלה: מדוע אני מתקשה דווקא עם ארוחת הבוקר אך פחות בארוחות אחרות? לצערי הרב התשובות היו יותר נסתרות מנגלות ונדרשתי להתבונן טוב טוב פנימה כדי לגלות את הסיבות שהרגלי האכילה הישנים הופיעו שוב ושוב בשעות הבוקר.

גיליתי שבבוקר מציפות אותי תחושות של בלבול ופחד שנובעות מכך שאני רוצה שהיום שלי יהיה מושלם ואם לא אז לפחות מעולה. גילית שהזמן השקט של הבוקר מותיר בי לעיתים ריקנות, ושלהיות לבד עם עצמי לא תמיד משרה עלי איזון ושלווה, וגם שאת כל זה אני מנתבת לאוכל.

כשהבנתי את כל אלו הוקל לי. הצלחתי להזכיר לעצמי שהציפיות שלי מעצמי לפעמים מוגזמות, לסלוח לעצמי ולהמשיך הלאה, לעודד את עצמי שנפילות ומעידות הן חלק טבעי מתהליך של שינוי והטמעה של הרגלים והאמת, תהיה זו טעות לחשוב שנוכל להפטר מהן לתמיד. פעמים רבות נוכל דווקא לבחון באמצעותן את מצבנו הנוכחי ולגלות משהו חדש ישן על עצמנו.

אז לכל מי שמוצא את עצמו חוזר להרגליו הישנים, ומעוניין למצוא שוב את האיזון ולחזור לתלם, אספתי מספר עצות

אבחון תשוקות – מעידות ונפילות רבות הן תוצאה של חוסר איזון גופני ונפשי. כדאי לבדוק באיזה אופן אתם בוחרים לחזור להרגלים הישנים ולאלו סוגים של מעידות אתם נוטים. לעתים נגלה כי התשוקות שלנו נובעות ממחסור במרכיבים תזונתיים , שינויים עונתיים, אי איזון הורמונלי, פחד שהכל הולך טוב מיד ועוד.

ניהול יומן – ניהול יומן אכילה (כולל שעות) מאפשר לנו לגלות את הקשר בין הפעולות שלנו לדפוס מסוים. אם אתם מוצאים את עצמכם מועדים דווקא בארוחת הבוקר כדאי לבדוק את הקשר לתחושות שלכם בשעות הבוקר: האם אתם מתחילים את היום במתח, חרדה, ריקנות, או שעמום? האם יש לכם שאיפה לשלמות או פחד מאכזבה?

שיתוף הסתרה של ההרגלים הרעים היא מתכון בטוח לתחושות של אשמה ובושה. שיתוף של אדם קרוב, בן זוג או בן משפחה יקלו ויעניקו את התמיכה לה אתם זקוקים.

עזרה מקצועית  מסגרת הכוללת טיפול יעוץ והדרכה היא דרך מצוינת לוודא שהמעידה לא הופכת לקבועה. תוכלו לגלות מדוע דווקא עכשיו זקוקים להרגלים הישנים ומה תוכלו לעשות כדי להחליף אותם בדרך לאורח חיים בריא.

קבלה  מעידה, נפילה, או רגרסיה היא חלק אינטגרלי וטבעי מכל תהליך של שינוי שאנו עורכים בחיינו. אם נכיר בעובדה שהדינמיקה הזו טבעית לתהליך נגיע "מוכנים" ונצליח למתן את עוצמת התחושות שיתלוו אליהם.

שחרור – לפעמים, בכנות, הכי טוב זה פשוט להחליט להמשיך הלאה. במקום לשים פוקוס על מה שהתרחש בעבר מומלץ לנתב את האנרגיה לעתיד. אם לא נתעכב על המעידה לא נעניק לה יותר מידי מקום ונוכל לחזור במהרה לתלם. תתפלאו כמה מחשבה באמת יוצרת מציאות!

בריאות ושמחה,
באהבה
גלי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *