אין מסיחין בשעת הסעודה

בכותרת אין טעות. בפוסט הקודם כתבתי על מה כדאי / לא כדאי לאכול, איך להבדיל בין מזון למוצר, ועל אכילה של מזון מקומי, עונתי, טרי ואורגני ככל הניתן. אבל האמת היא שהשמטתי משהו לא פחות חשוב אם לא יותר והוא לא מה, אלא איך, אנחנו אוכלים. אופן האכילה משפיע על היכולת של הגוף שלנו לפרק, לעכל ולספוג את המזון אבל גם על האנרגיה שלנו בסוף ארוחה. אכילה בהסח הדעת, תוך כדי נסיעה / הליכה / שיחת טלפון / קריאה / בדיקת אימיילים או צפייה בטלוויזיה תפגע ותהרוס גם את הארוחה הטובה ביותר.

בואו נחשוב רגע יחד: נניח שאנחנו הולכים למסעדה טובה. המקום מהמם, האווירה מעולה, האוכל סוף הדרך והחברה נעימה ואז מגיעות המנות ואנחנו בולסים אותן תוך 10 דקות. קצת יהיה קשה לקרוא לזה ארוחה טובה, לא? חוויתי רגע כזה השבוע, כשישבתי ליד זוג במסעדה וצפיתי באשה שלצידי מזמינה קינוח זוגי בעוד בעלה עדיין אוכל את המנה העיקרית!!

לא צריך מסעדה מפוארת עם מנות יוקרה על מנת להבין שאכילה היא טקס. תשומת הלב שאנו מקדישים לה משפיעה על יכולת ההזנה של הגוף שלנו ועל המצב התודעתי והאנרגטי שיש לנו אחריה. במידה מסוימת, האנרגיה שנמצאת בסביבת האכילה שלנו עוברת למזון עצמו ויכולה להפוך אותו לקל או קשה לעיכול, למזין, מרגיע, או חסר תועלת.

Table Settings_03המשקה איננו קפה (:

טוב, בשלב הזה אתם חושבים שאני איזה נזיר טיבטי שמפנה לעצמו שלוש שעות לטקס אכילה מקודש, נכון? אז זהו…שממש לא. לעומת זאת, אני כן מתרגלת באופן יומיומי אכילה מודעת, רגועה, נעימה ואיטית יותר ותאמינו לי שזה ממש לא היה קל בהתחלה. בעבר, אכלתי תוך כדי קריאת עיתון / צפייה בטלוויזיה. אם תשאלו אותי היום, אני ממש לא זוכרת מה אכלתי בארוחות האלו כיוון שהייתי עסוקה במגה מולטיטאסקינג של צפייה תוך כדי חימום המזון, סידור השולחן, אכילה, לעיסה, שתייה ושיחה. אני יכולה לומר בוודאות: לא רק שאכלתי הרבה יותר רוב הזמן גם נשארתי ר-ע-ב-ה! אחרי שהבנתי שאכילה מהירה מול הרעש הטלוויזיוני מחלחלת לי לאוכל ולגוף, החלטתי לעבור גמילה מאכילה פזיזה, תזזיתית, שכוללת מליון הסחות דעת במקום הנאה פשוטה.

בריאות היא גם לדעת להתפעל מהדברים הקטנים שסובבים אותנו, ולהקדיש תשומת לב לדבר אחד בזמן נתון. מבטיחה לכם שכשתתרגלו אכילה רגועה, שלווה ומודעת יותר תגלו הרבה דברים שלא שמתם לב אליהם בעבר. אז עבור מי שרוצה להתחיל לתרגל אכילה אחרת אני מציעה לנסות את כל / חלק מן הפעולות הבאות –

  • לפני שאתם יושבים לאכול תוכלו להמציא לעצמכם טקס התקלחו, שיטפו ידיים, הימתחו ונישמו.
  • לפני תחילת האכילה, העניקו מעט מזון לבן הלוויה לארוחה / לחיית המחמד כמחווה על השפע.
  • אל תפחדו מעצמכםזה שאתם אוכלים לבד לא אומר שהשקט יהרוג אתכם. כבו את הטלוויזה, סיגרו את העיתון / הספר / הטאבלט והטלפון ונסו לאכול ללא הסחות דעת. זה זמן נטו לעצמכם.
  • סביבת האכילה משפיעה באופן ישיר על האנרגיה של המזון. סדרו לכם פינת אוכל נעימה, החליפו את הפלורוסנט באור צהוב ומחמם, תלו תמונה שאתם אוהבים, שימו מוסיקה שקטה וקשטו בנרות, פרחים וריחות.
  • הניחו שעון קטן ופשוט (לא פלאפון) על שולחן האוכל. מדדו מהו פרק הזמן שאתם מקדישים לאכילה. נסו להגדיל את הטווח בכל פעם. (תרגיל מאתגר שעזר לי מאד..)
  • סדרו צלחת מזמינה. כמו בכל מסעדה, ההגשה היא חלק בלתי נפרד מהאוכל. מגיע לכם!
  • תלעסו!!! עיכול וספיגה טובה של מזון מתחילה בלעיסה טובה, מלוא הפה, תוך כדי נשימה.
  • אם אתם מאלו שאוכלים מעל הסיר, התבנית והצלחת (לפעמים כמוני…) סדרו צלחת עם כל המזון לארוחה ואת כל השאר החזירו למקרר. אל תדאגו, הכל יהיה שם אם תרצו ממנו עוד.
  • בסיום הארוחה, צאו לשיטוט, צלצלו לחבר או אימרו תודה / תפילה אישית. תוכלו לסדר ולנקות לאחר מכן…מבטיחה שלא יקרה לכם כלום.

בריאות ושמחה!
באהבה גדולה
גלי

מעוניינים לגלות מה עוד יעזור לכם לאזן משקל / להפחית מיגרנות וכאבי בטן ולאכול בריא, טרי וטעים ללא מאמץ? בואו למפגש תשאול תזונתי מקיף ואישי בן שעה שלמה! רוצים לתאם? צרו קשר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *